Győződjünk meg, hogy tiszta a levegő. Ha gáz szivárgását észleljük, hozzá se kezdjünk. Nyissunk ablakot. Ez egyrészt a felesleges gáz távozását segíti, másrészt vész esetén van hova menekülni. Feltéve, ha a földszinten vagyunk. Nézzünk ki az ablakon, ki tudja, még jól jöhet.
Járjuk körbe, szagoljunk be minden zugba, s győződjünk meg, nincsenek-e útban oda nem illő tárgyak. simítsuk végig, hogy nem lötyög-e a burkolat.
Nyissuk ki a gázcsapot. A szabályozókapcsolót, amelyet később majd tekergetnünk kell, most még óvatosan toljuk be ütközésig. Halk sziszegést kell hallanunk. Ne nyomjuk meg azonnal a szikragombot. A gáz hamar megindul, de a szikra ilyenkor még nem lobbant lángot, valószínűleg túl szegény a gyúelegy.
Nyomjuk meg a szikragombot. Jobb esetben az egész művelet során csak egyszer kell megnyomni, de lehet hogy mg sokszor. Ismerjük hát meg, tapasztaljuk meg, melyik ujjunkal tudjuk a legjobban megnyomni.
Ha a gyúelegy belobban, akkor megjelenik az őrláng, a későbbi nagy lángolás előfutára. Nézzük meg a színét. Ha sárgaás és bizonytalanul ugrál, akkor ugyan már lángra lobbant, aminek kellett, de a fúvóka nem tiszta a lyukba idegen anyagok jutottak, várjunk néhány másodpercet, míg kiégnek. A láng egyenletessé és kékké válik. Ha nem, csináljunk minden vissza és hívjunk valakit, aki kitisztogatja a lyukat.
Ha az őrláng stabil és kék, akkor a nyomva tartott szabályozógombot, amelyet eddig türelmesen nyomva tartottunk, kezdjük el óvatosan felengedni. Figyeljük a lángot, ha halványulni kezdene, vagy táncolni, azonnal toljuk vissza a szabályozógombot.
Ha a gombot felengedjük és a láng stabil marad, akkor fellobban a nagy láng, az összes fúvókából. A láng először most is sárga, s csak lassan kékül be. Mivel kinyitottuk az ablakot, nem párásodik be rögtön. Lassan tekerjük rá a teljes gázt, de a kezdeti nagy lángolás után vegyük takarékra és csak aztán tekerjük fel, ha tényleg szükségünk van a forróságra.
Ne hagyjuk kialudni, mert akkor kezdhetjük az egészet elölről és egyáltalán nem biztos, hogy sikerül.
Ugyanígy járjunk el a FÉG konvektornál is de vigyázzunk a kis fali vízmelegítőkkel. Kézbe simulnak, szinte kívánják, hogy a férfitenyér átfogja őket, de ne higgyünk abban, hogy ezek afféle könnyű prédák. Odacsípik ujjunk, megégetik kezünk, ha nem vigyázunk.
Dehát ez már lassan a múlt. Az automata gyújtású Junkersek és Beretták teljesen kiüresítették a begyújtás szertartását, gombnyomásra lobbannak és alszanak ki. Az ember jobb híján keres egy régi öngyújtót és magának, kézzel csihol szikrát és lángot.